Alkohol a cukrzyca

Czy diabetycy mogą sobie pozwolić na spożywanie alkoholu chociażby w małych ilościach? Wszystko zależy od świadomości chorego i tego, czy jego cukrzyca jest pod kontrolą. Według Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego spożywanie alkoholu w bardzo małych ilościach nie powinno zagrażać zdrowiu, o ile będzie się kontrolować stężenie glukozy we krwi. Małe ilości alkoholu to odpowiednio 20 g czystego alkoholu na dobę dla kobiet oraz 30 g dla mężczyzn, co odpowiada 2 lub 3 standardowym drinkom alkoholowym.

Ryzyko spożywania alkoholu przez diabetyka

Nawet spożywając małą ilość alkoholu diabetyk powinien mieć świadomość ryzyka i możliwych szkodliwych konsekwencji z tym związanych. Groźne są szczególnie słodkie napoje alkoholowe oraz wysokoprocentowe. Chorzy na cukrzycę typu 1, którzy przyjmują insulinę mogą po spożyciu alkoholu doświadczyć tzw. opóźnionej hipoglikemii, która pojawia się nawet 24 godziny po spożyciu alkoholu. Z kolei wypicie alkoholu kilka godzin po ostatni wieczornym posiłku może skutkować hipoglikemią następnego dnia. Warto też wiedzieć, że podanie glukagonu nie pomoże, jeśli diabetyk będzie miał alkohol we krwi. Zwiększone ryzyko hipoglikemii wynika z zahamowania glukoneogenezy w wątrobie na skutek spożycia nawet niewielkiej ilości alkoholu. Dodatkowo dochodzi do zmniejszenia utleniania kwasów tłuszczowych, co także sprzyja wystąpieniu hipoglikemii. Alkohol nasila także działanie hipoglikemizujące insuliny. Dla cukrzyków nadmierne spożywanie alkoholu może się wiązać także z wystąpieniem przewlekłego zapalenia trzustki.

Rodzaje napojów alkoholowych a ryzyko hipoglikemii

Każdy napój alkoholowy w każdej ilości wpływa na wartości glikemii. Jednak szczególnie szkodliwy wpływ mają drinki alkoholowe z wysoką zawartością węglowodanów, czyli piwo, cydr, słodkie wina, likiery. Mniej cukrów prostych zawierają wina wytrwane i czerwone, wódki. Dlatego tak ważne jest by znać skład drinków alkoholowych, bo dzięki temu można dopasować dietę oraz dawki insuliny, tak by zniwelować efekt spożycia alkoholu. Spożywanie napojów alkoholowych z małą ilością węglowodanów może skutkować hipoglikemią w nocy lub nawet następnego dnia, bo występuje tu zjawisko opóźnionej hipoglikemii. Szczególnie niebezpieczne jest to w przypadku spożywania alkoholu na czczo. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia niedocukrzenia w nocy lub następnego dnia, należy spożyć dodatkową dawkę węglowodanów lub zmniejszyć dawkę insuliny.
Dla napojów alkoholowych o wysokiej zawartości węglowodanów występuje ryzyko hipoglikemii po posiłku. Spożywanie takich napojów przez dietetyków w ogóle nie jest wskazane. Po ich spożyciu należy indywidualnie dopasować podaż insuliny.

Kiedy diabetyk nie powinien spożywać alkoholu?

Bezwzględnie należy się powstrzymać od spożywania alkoholu w sytuacji, gdy cukrzyca jest jeszcze niewyrównana, występuje dyslipidemia, neuropatia, retinopatia, nefropatia, niekontrolowane nadciśnienie tętnicze, zapalenie trzustki lub diabetyczka jest w ciąży.
Wskazówki dla diabetyka – jak przeciwdziałać niedocukrzeniu?

Jeśli już diabetyk zdecydował się na spożycie alkoholu, to powinien pamiętać aby:


  • Pić z umiarem
  • Regularnie spożywać posiłki przed piciem alkoholu
  • Nie pić nigdy na czczo
  • Zjeść przed spożyciem alkoholu posiłek z węglowodanami, tłuszczami, białkami
  • Pić drinka powoli
  • Nie spożywać więcej niż 1 porcji etanolu, czyli 10 g, na godzinę,
  • Rozcieńczać drinki bezcukrowymi napojami
  • Nie zwiększać dawki insuliny w przypadku picia alkoholu z cukrami prostymi
  • Mierzyć poziom insuliny przed snem, w nocy oraz rano po spożyciu alkoholu
  • W razie wystąpienia mniejszego stężenia glukozy we krwi przed pójściem spać, trzeba dodatkowo zjeść porcję węglowodanów
  • Alkohole z dwutlenkiem węgla, jak szampany i musujące wina, szybciej się wchłaniają, co przyspiesza zwiększanie się stężenia alkoholu we krwi.

Diabetyk powinien też zawsze spożywać alkohol w obecności osoby, która zna objawy hipoglikemii i w razie czego udzieli pomocy.

Cukrzyca i alkohol to nie jest dobre połączenie. Co prawda w małych ilościach, pod kontrolą można spożywać napoje o małej zawartości węglowodanów, ale po co ryzykować? Nadmierne spożywanie alkoholu przez diabetyków może mieć bardzo szkodliwe skutki dla zdrowia. Nieważne, czy cierpisz na cukrzycę czy jesteś zdrowy – jeśli masz problemy ze spożywaniem alkoholu, poddaj się terapii. Psychoterapia i hipnoza to skuteczne metody leczenia alkoholizmu – sprawdź je w klinice w Lublinie.